Bizovac Svet24.si

V majhni hrvaški občini za hrano in pijačo ...

vrtec Svet24.si

Sviz in občine na bojni nogi zaradi števila ...

janez cigler kralj Necenzurirano

Bruselj nam je želel drastično zrezati ...

1725953972-vr-veseljak-tilen-artac-foto-jaka-zorman-8-of-9-1725953936754 Reporter.si

TV Slovenija nabrisala POP TV: Tilen Artač in ...

benjamin sesko Ekipa

Veliko razkritje o Šeškovi prihodnosti: ta ...

Tim Gajser, Špela Motaln Njena.si

To je lepotica, ki jo ljubi Tim Gajser

petrol, barbara, zaposlitev, delo, zacetki-na-petrolu Izpostavljeno

Navdihujoče zgodbe junakov vsakdana

Trenutno se predvaja

NO ONE(RADIO EDIT)

Kako oddati stanovanje v najem popolnemu najemniku

najem-stanovanja, najem, erasmus-home

Star slovenski pregovor mentaliteto v naši deželi opiše bolje kot tisoč besed. Željo po lastnem domu, gnezdecu, strehi nad glavo, kakorkoli ga že imenujemo, imamo Slovenci zapisano v genih. Precej manj imamo izkušenj s tem, kako oddati stanovanje v najem, kadar ga sami ne potrebujemo. 

V zasebni lasti imamo kar 94 % stanovanj, njihova povprečna starost pa je 45 let. Skoraj dve tretjini Slovencev živi v samostojnih hišah, ta delež je na območju EU višji le še na Hrvaškem. Z deležem lastniških stanovanj smo v samem vrhu med evropskimi državami. 

Temu pritrjuje tudi uradna statistika. Po podatkih zadnjega slovenskega popisa prebivalstva iz leta 2018 je stanovanjski standard v zadnjih desetletjih občutno napredoval. Popisali so 852.000 stanovanj, kar predstavlja 412 stanovanj na 1.000 prebivalcev ali skoraj dvakrat več kot leta 1971. Tudi prostornost naših bivališč se je v zadnjih desetletjih lepo razširila. Po podatkih statističnega urada je povprečna uporabna površina stanovanja 82 m2, kar znaša udobnih 29 m2 na stanovalca. Nakup lastne strehe nad glavo je še naprej osrednja tema za mlado, pa tudi za malo starejšo populacijo in ni videti, da se bo to kmalu spremenilo.

Vse več stanovanj v zasebni lasti

Nekateri stanovanje dobijo v dar, spet drugi ga podedujejo. Nemalo si jih ga kupi s trdim delom, vztrajnostjo in odrekanjem. Po katerikoli poti že smo prišli so lastnega doma, smo nanj neznansko ponosni, z ljubeznijo ga opremljamo po svoji meri in v njem ustvarjamo družinske spomine.

Kaj pa, če v svojem stanovanju ne živimo ali imamo hišo, ki je za nas prevelika? Nepremičnina je strošek, še zlasti, če stoji prazna. Potrebno jo je vzdrževati in plačevati stroške. Poleg tega je za stanje nepremičnine bolje, da v njej nekdo živi in jo vzdržuje, kot da prazna počasi propada. Če je iz nekega razloga lastnik ne želi prodati, se lahko odloči, da izbere enega od načinov, kako oddati stanovanje v najem. 

Namesto stroška bo z nekaj truda vodil profitabilno investicijo. Oddaja stanovanj v najem je v razcvetu. Še zlasti, če se nepremičnina priročno nahaja v enem od turističnih središč ali večjem mestu. Trenutno rastejo povpraševanje in višine najemnin, zato s to potezo ne morete zgrešiti, saj je na nekaterih top lokacijah ob vrhuncu sezone povpraševanje daleč večje od ponudbe. Čas je, da začnete razmišljati o svoji nepremičnini kot o naložbi v varno finančno prihodnost.

Kako oddati stanovanje v najem?

Če imate na voljo nepremičnino, se boste verjetno v naslednjem koraku vprašali, kako oddati stanovanje v najem. Boste najeli nepremičninsko agencijo ali boste najemnika poiskali sami? Kje objaviti oglas, kakšen zaslužek pričakujete? Če je nepremičnina na zelo iskani lokaciji in vaša pričakovanja glede najmnine niso previsoka, bo nepremičnina hitro oddana. Razmisliti morate tudi, kakšen tip najemnika želite poiskati. Boste oddajali v najem za krajše obdobje ali za daljši čas? 

Oddajanji za krajši čas ali za daljše obdobje imata svoje prednosti in slabosti. Kratkoročno odajanje je običajno bolj donosno in se navadno izkaže kot oddajanje turistom za nekaj dni. Najemnina je precej višja, vendar pa se morate zavedati, da je fizično in časovno tovrsten posel zelo zahteven. Če boste vabili turiste preko mednarodnih spletnih platform Airbnb ali Booking, boste z oddajanjem polno zaposleni, saj si vendarle želite, da bodo s storitvijo zadovoljni in bodo z dobrimi ocenami privabili še več gostov.

Dolgoročno oddajanje je običajno manj zahtevno, saj veliko potencialnih najemnikov išče stabilno nastanitev za več let. Vaš cilj bo poiskati dobre najemnike, ki bodo redno izpolnjevali svoje obveznosti in bodo z vašo lastnino ravnali v gospodarno in spoštljivo. Odločitev mora sprejeti lastnik sam, če pa se ne morete prav odločiti, morda poskusite s kombinacijo obeh vrst oddajanja.

Kompromis je vedno dobra ideja

Ste vedeli, da obstaja še tretja pot, kako oddati stanovanje v najem za daljše obdobje in hkrati še vedno kratkoročno oddajati med glavno turistično sezonoIzven turistične sezone nepremičnine v turističnih središčih bolj ali manj samevajo. Prav v tem obdobju pa svojo namestitev išče mladina, ki se šola v drugem kraju in potrebuje študijsko sobico. Oddajanje študentom je stabilna tržna niša, saj vsako leto na tisoče mladih išče namestitev v bližini univerzitetnih središč. Dobra novica je, da med počitnicami sob ne potrebujejo, zato bo ta spet na voljo ravno v pravem trenutku. Ko turisti iz vsega sveta preko platform iščejo namestitev za nekaj dni. 

Večina nas z oddajanjem stanovanja v najem študentom nima izkušenj. Zato toplo priporočam, da to delo prepustite strokovnjakom, ki s tovrstnim oddajanjem upravljajo že leta. Našli jih boste pri Erasmus Home, kjer se profesionalno ukvarjajo z oddajo nepremičnin študentom iz celega sveta v okviru programa Erasmus. Vašo nepremičnino bodo oglaševali na svoji spletni platformi, kjer se prijavite, napišete nekaj ključnih informacij, označite lokacijo in naložite nekaj slik. Zagotovo boste hitro dobili povpraševanja potencialnih gostov. Podpis pogodbe z vašimi zahtevami in pogoji, plačilo finančnih obveznosti in vaša destinacija bo lahko sprejela prve najemnike. Prednost takšnega poslovanja je, da posredniki vaše nepremičnine oglašujejo v mednarodni mreži univerz po vsem svetu, zato so tako oglaševane nastanitve praviloma polno zasedene, še zlasti v mestnih središčih in v bližini univerz.

Za konec samo še strnimo, zakaj in kako oddati stanovanje v najem študentu. Študenti so idealni najemniki za več mesecev, v glavni turistični sezoni pa vas še vedno čaka izziv oddajanja tujim turistom in posledično višji donos. Stroške posredniških storitev boste poravnali šele potem, ko bodo najemniki že poravnali svoje obveznosti. Če ste lastnik nekoliko večje nepremičnine z več sobami, lahko prostore in postelje oddajate posamič. Mladina obožuje nastanitve v hostlih, druženje in zabavo. Za organizacijo prihodov in odhodov ter komunikacijo z najemniki, poskrbijo posredniki, ki so vam ves čas na voljo za morebitna vprašanja. Vaš zaslužek bo višji in stabilnejši. Kapaciteta vaše nepremičnine bo zapolnjena vse leto, za vse ostalo pa bodo poskrbeli tisti, ki to res obvladajo do potankosti. Izkoristite znanje in izkušnje strokovnjakov, ker svoj čas cenite vsaj toliko, kot svojo nepremičnino.